Project Description

Třeboň

P

ouhých 22 kilometrů od jihočeské metropole České Budějovice, přímo mezi známými rybníky Rožmberk a Svět, leží malé městečko Třeboň. Ač nemá ani devět tisíc obyvatel, rozhodně je jednou z nejhledanějších a nejznámějších lokalit v jižních Čechách. Založena byla už ve 12. století. Už v 15. století se tu začaly budovat první rybníky. Sídlil zde i knížecí rod Schwarzenbergů. V minulém století získalo město lázeňský status.

V současnosti ve městě působí dvoje lázně, kam můžete při své návštěvě zavítat a užít si místní péče. Také zde sídlí jeden z nejstarších pivovarů na světě, Regent. Třeboňský zámek je také obdivuhodný, patří mezi největší objekty svého druhu u nás.

Kam na výlet v okolí

Určitě si nenechte ujít rybník Rožmberk, který je největším rybníkem v České republice a občas bývá označován i jako největší rybník na světě. Leží přibližně šest kilometrů od Třeboně. Zajímavostí je, že je zde možné na vlastní oči vidět zakřivení planety Země, stačí se podívat napříč přes vodní hladinu a zřetelně uvidíte, jak menší objekty mizí za obzorem. Nevynechejte ani sousední rybník Svět, který se sice velikostí řadí mezi ty menší, ale přesto stojí za pozornost. Je oblíbeným místem pro rekreaci, nachází se tu i dvě pláže s kempy. Kolem rybníka vede také naučná stezka.

Milovníci architektury a historie si mohou udělat výlet do Domanína, kde se nachází Schwarzenberská hrobka. Ta zde byla založena v 19. století a byli do ní ukládáni příslušníci tohoto rakouského knížecího rodu. Hrobka je dnes přístupná veřejnosti, a to včetně možnosti komentované prohlídky s průvodcem.

I pro Třeboň, ostatně jako pro celé jižní Čechy platí, že město i okolí je protkáno jak turistickými stezkami, tak mnoha cyklotrasami. Jižní Čechy jsou považovány za cyklistický ráj a určitě si tu i vy najdete nádhernou trasu, na kterou jen tak nezapomenete.