Project Description

České Velenice

Vbezprostřední blízkosti česko-rakouských státních hranic leží malebné městečko České Velenice. Má přibližně tři a půl tisíce obyvatel, současný název se užívá necelých sto let. Oblast totiž dříve patřila formálně k Rakouské koruně. S koncem druhé světové války bylo město prakticky srovnáno se zemí, drtivá většina staveb je tedy maximálně sedm desetiletí stará. Skvělá dostupnost pro silniční dopravu, relativně časté vlakové spoje, pýchou města je nově rekonstruované nádraží. Nabízí se také možnost cyklistiky a různých výletů do přírody (a samozřejmě i za památkami, dle gusta).

Z hlavních památek Českých Velenic nelze nezmínit dvě církevní stavby – kostel svaté Anežky České z roku 1935 a kaple svaté Rodiny se zvonicí na Žižkově předměstí, která vyrostla v roce 1911. Známou osobností města je kreslíř Adolf Born, který se zde 12. června 1930 narodil a prožil značnou část života.

Kam se vydat po okolí?

Pro nadšené vodáky se tu přímo nabízí řeka Lužnice. Ta pramení nedaleko rakouského Gmündu v Novohradských horách, sjízdných je takřka 150 kilometrů. Řeka je vhodná i pro méně zkušené začátečníky, i díky tomu, že je oproti jiným velice klidná. Po Staré řece se podíváte až k proslulému rybníku Rožmberk, vyloženě nebezpečné úseky tu určitě nečekejte.

Milovníci historie si zase užijí výlet do vesničky Vyšné. Ta se připojila k Československu až v roce 1920, původně zde byla oblast pod rakouskou státní správou. Najdete tu lovecký zámeček, který zde vznikl za vlád Fuerstenberků, který je však bohužel dnes zpustlý. Nedaleké Nové Hrady ale přinášejí zajímavou možnost k další výpravě…

Samotné Nové Hrady se nacházejí už v někdejším českobudějovickém okresu, asi patnáct kilometrů západně od Českých Velenic. Dominantou dvoutisícového městečka je národní přírodní památka Terčino údolí, rozkládající se na ploše 140 hektarů. Typický anglický krajinný park s umělým vodopádem zde vznikl z iniciativy Jana Nepomuka Buquoye v roce 1756. Za zmínku stojí i zdejší zámek nebo také Buquoyská hrobka.