Project Description

Jindřichův Hradec

J

en pár kilometrů severovýchodně od Českých Budějovic se nachází Jindřichův Hradec, malebné městečko s úchvatným historickým centrem, ležící na řece Nežárka. Město, které má v současnosti lehce přes 20 tisíc obyvatel bylo založeno na přelomu 9. a 10. století. Kdysi goticko-renesanční město na začátku 19. století téměř celé vyhořelo a následně bylo přebudováno v klasicistním stylu.

V současnosti zde nalezneme nádherné historické centrum, které je součástí městské památkové zóny. Oblíbeným cílem turistů je místní zámek, včetně zámeckého pivovaru. Z Jindřichova Hradce pocházel známý barokní skladatel Václav Michna z Otradovic. Z aktuálnějších osobností můžeme jmenovat třeba fotbalistu Karla Poborského.

Kam se vydat po okolí

Poblíž Jindřichova Hradce se nachází městečko Dačice, které proslulo především tím, že zde byla vynalezena a patentována první kostka cukru na světě. Navštívit tu můžete Nový zámek v empírovém stylu, který byl postaven koncem 16. století, původně jako renesanční. Později byl několikrát přestavěn. Zámek je v současnosti Národní kulturní památkou a je přístupný veřejnosti. Pokud byste snad raději viděli o něco syrovější a mohutnější sídlo, můžete navštívit zříceninu hradu Landštejn, stojící na kopci uprostřed lesů. Tento hrad zanikl koncem 18. století po rozsáhlém požáru. Koncem 20. století byl opraven do bezpečného stavu a nyní je přístupný i turistům.

Pro ty, kteří rádi tráví svůj volný čas aktivně, je připraveno množství cyklotras jak v samotném městě, tak i v jeho širokém okolí. Nezbytnou součástí jsou také turistické trasy, které vás dovedou k nejrůznějším zajímavým místům.

Příznivci železniční dopravy si pak v létě mohou vychutnat jízdu místní úzkokolejnou dráhou, na které jsou pravidelně nasazovány historické vlakové soupravy, včetně parních lokomotiv.